Meie kogemused

Allpool kirjeldame levinumaid olukordi ja väljakutseid, mida oleme ettevõtetes/meeskondades äritarkvara ja tööprotesse juurutades kogenud.

Juhtimine

Töötades erinevate ettevõtetega ja juhtidega on joonistunud välja muster, et uus tarkvara ja sellega seotud uued tööprotsessid kinnistuvad kiiremini meeskondades, kus juht on teemaga aktiivselt kursis. Kindlasti ei pea juht isiklikult iga muutust ellu viima, ega ka isegi kõiki detaile ise meeskonnale teada andma, aga ta peab olema oma meeskonna majakas, st hoidma silme ees sihti, kuhu on soov liikuda.

Teine võimalus on, et juht (või juhid) on igapäevase tööga niivõrd hõivatud, et juhtimiseks tegelikult aega ei jää. Ettevõttel võib olla küll väga tubli ja väärtuslik meeskond, aga töötajana ei saa nad vajalikku pilti selle kohta, kuhu on plaanis liikuda. See omakorda tähendab, et töötajad ei oska oma igapäevatöös seada prioriteete selliselt, et ettevõttes toimuks lisaks jooksva töö tegemisele ka järjepidev areng.

Lühiajaline kasu vs pikaajaline kasu

Tihti lahendatakse igapäevases töös ettetulevaid olukordi viisil, nagu need oleksid täiesti ainulaadsed. Päris elus aga ettevõtte töös paljud olukorrad korduvad, tõelisi erandeid on väga vähe (kindlasti mitte iga päev, isegi mitte iga kuu).

On valikute küsimus, kas eelistada olukordasid lahendades lühiajalist või pikaajalist kasu. Enamasti ületab pikaajaline kasu lühiajalise oluliselt, aga tihti tundub hetkeolukorras, et asjaga on kiire, probleem tuleb kohe kuidagi ära lahendada.

On kahelaadseid “hetkeolukordi”: mõnes tuleb tõesti kiiresti tegutseda ja midagigi ette võtta, teises ei ole vaja ilmtingimata kohe tegutsema asuda. Esimesel juhul tuleks aga pärast esmast lahendamist veel aega võtta ja läbi mõelda, kuidas tulevikus sama või ka sarnast “ootamatust” vältida. Teisel juhul on tark võtta aega ja hoolikalt läbi mõelda, kas plaanitav tegevus lahendab ainult ühe küsimuse või saab tegelikult väikese lisapanusega lahendada veel mõned kitsaskohad.

Mõlema variandi puhul kehtib tõsiasi, et tegelik ülesanne võib tuua mahukama töö, kui oleme valmis tegema või millele viitsime aega panustada. Sellega ohverdatakse ühtlasi pikaajaline kasu, milleks on pahatihti on ettevõtte üldine tõhusus.

Innovatsioon - hoogtöö või eluviis?

Iga ettevõtja ja juht teab, et asjad juhtuvad jonnaka ja järjepideva töö tulemusena. Sama kehtib ka siis, kui võtta kasutusele uus tarkvaralahendus. Tarkvara esimene käivitamine ja kõigile kasutajakontode tegemine ei võta palju aega. Olulisema aja võtab uue tööriistaga harjumine, isegi siis, kui see on varasemast palju parem ja võimekam. Inimese jaoks on igasugune muutus ikka tüütu, eriti kui on vaja muuta ka harjumusi.

Näeme sageli, kuidas tõeliselt head ja innovaatilised lahendused kujunevad just igapäevase töö käigus, mitte niivõrd n-ö hoogtöö korras. Seetõttu on Linear IDS pühendunult kliendi igapäevaste olukordadega kaasas, et sedamööda, kuidas töötajad uue tööriistaga harjuvad, saame anda sellele järjest uusi ülesandeid juurde.

Üks levinud väljakutse on usaldada andmete korrashoid, töötlemine ja kontrollimine tarkvarale, selle asemel, et kõike teha käsitsi. Esialgu võib kasutajale näida, et tal ei ole enam nii palju paindlikkust, ta ei saa justkui mõnda asja enam teha. Kuid see ongi automatiseerimise eesmärk – et inimene ei peakski üldse teatud tegevusi tegema. Paindlikkus ja automatiseeritus tähistavad skaala kahte otsa, mille vahel otsime koostöös iga kliendiga optimaalset tasakaalupunkti.

Parim viis vanadelt töövõtetelt üle uutele liikuda on ajutiselt alles hoida eelmised harjumused ja töövõtted ning samal ajal hakata järk-järgult rakendama uusi. See tähendab muuhulgas, et näiteks kõiki varasemaid andmeid ei hakata uude töövahendisse ringi kandma, kui selleks puudub kriitiline vajadus.

Tavaliselt on mõnda aega paralleelselt kasutusel kaks töövahendit (tarkvara), kuniks uus on piisavalt täitunud jooksva informatsiooniga. Seejärel saabub hetk, kui vanad töövahendid jäävad alles, et neist saaks vajadusel midagi üle kontrollida, aga aktiivselt nendega enam ei töötata (st uut infot sinna enam ei lisata). Lõpuks tuleb aeg, kui vanad töövahendid võib lõplikult kõrvale jätta.

Vaata edasi Ajalugu ja meie väärtused